Szolgáltatási Szabályzat

Nyt. szám: A 315/23/2023.

MAGYAR HONVÉDSÉG SZOCIÁLPOLITIKAI KÖZALAPÍTVÁNY
SZOLGÁLTATÁSI SZABÁLYZATA

2024. január

A Magyar Honvédség Szociálpolitikai Közalapítvány közhasznú szervezet Szolgáltatási Szabályzatát a Kuratórium az Alapító Okirat alapján az alábbiak szerint határozza meg:

I. Fejezet
SZOCIÁLIS SEGÉLYEZÉS RENDJE ÉS KÖVETELMÉNYEI

1. A Honvédelmi Minisztérium és a Honvédelmi szervezetek állományába tartozók szociális segélyezése

a) A segélyezhetők köre és a segélyezés feltételei:
A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2021. évi CXL. törvény szerinti honvédelmi szervezetekben és a honvédelmi miniszter fenntartói irányítása alá tartozó köznevelési intézményben, a Honvéd Vezérkar és alárendeltségébe tartozó katonai szervezetekben (a továbbiakban együtt: honvédség) a tényleges katonai szolgálatot teljesítő hivatásos és szerződéses katonák, kormánytisztviselők, honvédelmi alkalmazottak, a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó munkavállalók köréből:

- nagycsaládosok (három, vagy több gyermek),
- kétgyermekes családok,
- gyermeket egyedül nevelő szülők,
- gyermekes pályakezdő hivatásos katonák, kormánytisztviselők, honvédelmi alkalmazottak, MT hatálya alá tartozó munkavállalók az első beosztásba/munkakörbe történő, illetve az eső munkahelyre való belépéstől számított 4 évig.
Megélhetési szint Egy főre eső nettó jövedelem A szociális segély összege
Nagyon szűkös 145.000 Ft alatt 55.000 Ft
Szűkös 145.001 – 184.000 Ft között 45.000 Ft
A Kuratórium a szociális rászorultságot – az életkörülmények, a vagyoni és szociális helyzet, az egészségi állapot, valamint a táblázatban rögzített egy főre eső jövedelem együttes értékelésével – állapítja meg.

b) Segélyezési eljárás:
Segélyt kérni kizárólag a honvédség személyi állománya számára rendszeresített „Segélykérő lap” – mely az MH Szociálpolitikai Közalapítvány (a továbbiakban: Közalapítvány) honlapjáról (http://hka.hu/dokumentumok/letoltheto-dokumentumok/) letölthető – kitöltésével lehet.
A leadott „Segélykérő lapon” szereplő adatok helyességét, a csatolt okmányok, igazolások meglétét a humán szolgálat munkatársa aláírásával igazolja.
A kitöltött „Segélykérő lapot” a katonai szervezet szociális munkacsoportja véleményezi, amely alapján kialakított érdemi javaslatát a munkacsoport elnöke aláírásával látja el. A kitöltött, a humánszolgálat által ellenőrzött és véleményezett „Segélykérő lapot” a Közalapítvány részére kell eredetben megküldeni postai úton, vagy futár útján..
A kérelmet a szociális munkacsoport nemleges véleménye esetén is meg kell küldeni!
A „Segélykérő lapokat” a 4. k) pontban rögzített kuratóriumi ülést megelőző hónap 10. napjáig kell a Közalapítvány részére eredetben, postai vagy ügyviteli úton megküldeni. A határidőn túl beérkező kérelmek megtárgyalása a Kuratórium követkető ülésén történik meg.
c) A segélykérelemhez másolatban csatolni kell:
- a közös háztartásban élő, a Magyar Honvédség gondoskodási körébe tartozók nettó jövedelmének igazolását,
- tartós betegség esetén az arról szóló orvosi igazolást, és az utolsó havi gyógyszerköltség számlák, illetve az orvos vagy a gyógyszerész által kiállított, beárazott havi gyógyszerigazolás másolatát,
- a lakás vagy ingatlan rezsiköltségéről, a közösköltségről, a lakás bérlése esetén a bérleti díjról szóló – a beadás időpontja szerint – utolsó havi igazolást (banki kivonat, számlák, csekkek másolata),
- a lakhatással kapcsolatos fizetési hátralék alátámasztására szolgáló igazolásokat.
2. A Magyar Honvédség gondoskodási körébe tartozók szociális segélyezése
a) A segélyezhetők köre és a segélyezés feltételei:
- a nyugállományú katona, szolgálati járandóságos katona, honvédségi nyugdíjas, és tartásra/ellátásra jogosult hozzátartozója, élettársa, özvegye, árvája, valamint az állomány elhunyt tagjának, továbbá az elhunyt kormánytisztviselőnek, a honvédelmi alkalmazottnak, közalkalmazottnak a Magyar Honvédség gondoskodási körébe tartozó hozzátartozója, élettársa, özvegye, árvája,
- a szolgálati viszonya a szolgálati kötelmekkel összefüggő feladatok teljesítésével összefüggő baleset, betegség, illetve elhalálozása miatt szűnt meg, elhalálozásuk után a Magyar Honvédség gondoskodási körébe tartozó hozzátartozói, az élettársa,
- A Magyar Honvédség gondoskodási körébe tartozó azon személy, aki idősotthonban él, és jövedelme az otthon által meghatározott személyi (intézményi) térítési díj kifizetését nem teszi lehetővé, illetve a térítési díj kifizetése után életviteléhez, és az otthon által nem biztosított nélkülözhetetlen javakat megvásárolni nem tudja és „nagyon szűkös” megélhetési szinten él, továbbá törvényes képviselője, hozzátartozója nincs, vagy ha van, de részéről anyagi támogatásra nem számíthat, abban az esetben az 1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról figyelembe vételével segélyezhető.

Megélhetési szint Egy főre eső nettó jövedelem A szociális segély összege
Nagyon szűkös 159.000 Ft alatt 55.000 Ft
Szűkös 159.001 – 202.000 Ft között 45.000 Ft

A Kuratórium a szociális rászorultságot – az életkörülmények, a vagyoni és szociális helyzet, az egészségi állapot, valamint a táblázatban rögzített egy főre eső nettó jövedelem együttes értékelésével – állapítja meg.

b) Segélyezési eljárás:
Szociális segélyt kérni a 2. a) pont alá tartozók esetében a számukra rendszeresített „Segélykérő lap” – mely a Közalapítvány honlapjáról (http://hka.hu/dokumentumok/letoltheto-dokumentumok/) letölthető – kitöltésével lehet.
A „Segélykérő lap”-ot az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (a továbbiakban: MH KIKNYP) területileg illetékes Katonai Igazgatási szerveinek kell megküldeni eredetben, melyet környezettanulmány elvégzését követően véleményeznek, majd a Közalapítványhoz továbbítanak eredetben postai úton, vagy futár útján..
A nyugdíjas klubok, érdekképviseleti szervezetek (HOSZ, HODOSZ, HOKOSZ, BEOSZ) a Magyar Honvédség gondoskodási körébe tartozó tagjaik szociális segélykérelmét az MH KIKNYP területileg illetékes Katonai Igazgatási szervein keresztül a szükséges igazolásokkal nyújthatják be. A nyugdíjas kluboknak, érdekképviseleti szervezeteknek a kérelemhez csatolniuk kell az érintett szociális helyzetére vonatkozó részletes indoklást, melyet a javaslattevő szervezet vezetője aláírásával lát el.
A kormánytisztviselői, közalkalmazotti, honvédelmi alkalmazotti jogviszonyból, vagy MT hatálya alá tartozó munkaviszonyból nyugdíjba kerültek esetében segélyt kérni a számukra rendszeresített segélykérő lap kitöltésével lehet. A „Segélykérő lap”-ot a szükséges igazolásokkal együtt, ha a kérelmező érdekképviseleti vagy civil szervezet tagja, a szervezeteken, keresztül, a szervezeten kívülieknek pedig közvetlenül az MH KIKNYP területileg illetékes Katonai Igazgatási szervein keresztül kell megküldeni.
A szociális segélykérelmet a 4. k) pontban rögzített Kuratóriumi ülést megelőző hónap 10. napjáig kell a Közalapítvány részére eredetben megküldeni postai úton, vagy futár útján. A határidőn túl beérkező kérelmek megtárgyalása a Kuratórium követkető ülésén történik meg.
c) A segélykérelemhez másolatban csatolni kell:
- a közös háztartásban élő, és a Magyar Honvédség gondoskodási körébe tartozó hozzátartozók nettó jövedelmének igazolását,
- kormánytisztviselői, közalkalmazotti, honvédelmi alkalmazotti jogviszonyból, vagy az MT hatálya alá tartozó munkaviszonyból nyugdíjba kerültek esetében az MH KIKNYP-vel kötött adatkezelési szerződés MH KIKNYP által hitelesített másolatát, ennek hiányában a legalább 10 év honvédségi munkaviszonyról és a Magyar Honvédségtől történő nyugdíjazásról szóló igazolás másolatát,
- árvák segélyezése esetén a kérelmezővel közös háztartásban élők nettó jövedelmének igazolását,
- tartós betegség esetén az arról szóló orvosi igazolást, és az utolsó havi gyógyszerköltség számláinak, illetve az orvos vagy a gyógyszerész által kiállított, beárazott havi gyógyszerigazolás másolatát,
- a lakás vagy ingatlan rezsiköltségéről, a közösköltségről, a lakás bérlése esetén a bérleti díjról szóló – a beadás időpontja szerint – utolsó havi igazolást (banki kivonat, számlák, csekkek másolata).
3. A rendlívül súlyos élet, szociális és anyagi körülmények közé kerültek szociális segélyezésének feltételei:
a) A tárgyévben másodszor azon kérelmező részesülhet szociális segélyben, akinek a szociális és anyagi helyzete, életkörülménye, a korábbiakhoz képest nem változott, vagy romlott, és továbbra is a „nagyon szűkös” megélhetési szinthez tartozó egy főre eső nettó jövedelemmel rendelkezik.
4. A kérelmek elbírálásának rendje:
a) A szociális segélykérelmet előterjesztő által készített javaslat és a csatolt igazolások alapján a szociális rászorultság megállapításánál a Kuratóriumnak mérlegelési joga van, különösen abban az esetben, ha tudomására jut, hogy a kérelmező egy főre eső jövedelme alacsony ugyan, de jelentős vagyonnal rendelkezik, illetve élethelyzete romlását saját maga által vállalt körülmények okozzák.
b) A segélyezés során az egy főre eső nettó jövedelem megállapításakor a közös háztartásban élők közül csak a honvédelmi szervezetek személyi állományába és az alábbiakban felsorolt, a Magyar Honvédség gondoskodási körébe tartozó hozzátartozója vehető figyelembe:
- a házastárs, az élettárs,
- az özvegy,
- a húsz évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező; a huszonhárom évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató; huszonötévesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató vér szerinti gyermek, örökbe fogadott gyermek, mostohagyermek, illetve a PTK. szerinti gyermekvédelmi nevelőszülő által e jogviszonya keretében nevelt gyermek kivételével a nevelt gyermek (a továbbiakban: nevelt gyermek),
- korhatárra való tekintet nélkül a tartósan beteg, az autista, illetve a testi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos vér szerinti, örökbe fogadott, illetve nevelt gyermek, amennyiben ez az állapot a gyermek 25. életévének betöltését megelőzően is fennállt (a továbbiakban: fogyatékos gyermek).
c) Az özvegy által nevelt gyermek(ek) szociális segély kérelmet akkor nyújthatnak be, ha társadalombiztosítási ellátást folyósítanak számukra. Ebben az esetben az egy főre eső nettó jövedelmet a család összes nettó jövedelme alapján kell megállapítani.
Abban az esetben, ha az özvegy, valamint az általa nevelt árva(ák) a társadalombiztosítási ellátást megigényelték, de számukra még nem folyósítják, továbbá a megítélt és részükre folyósított ellátást megvonták, akkor a Kuratóriumnak mérlegelési joga van a szociális segély megítélésében.
d) A kérelmet benyújtóknak – a személyes adatok védelmére vonatkozó szabályokra figyelemmel – írásban nyilatkozniuk kell arról, hogy hozzájárulnak ahhoz, hogy a kérelemben, illetve a csatolt iratokban szereplő adataikat a Közalapítvány kezelje, nyilvántartásba vegye.
e) A Közalapítványhoz beérkezett kérelmeket a Titkárság nyilvántartásba veszi. Ha a kérelem pontatlanul, adathiányosan, indoklást nélkülözően van kitöltve, a Titkárság a kérelmezőtől (javaslattevőtől) hiánypótlást kérhet, illetve a támogatás feltételeivel kapcsolatban tájékoztatást kérhet olyan szervektől, amelyek a kérelemmel kapcsolatban információt szolgáltathatnak. Ha kérelmező (javaslattevő) a hiánypótlást kérő felhívásra 30 napon belül nem válaszol, a titkárság a kérelem elutasítását javasolja a Kuratóriumnak.
f) A kérelem és az azzal kapcsolatos ismeretek alapján a Titkárság javaslatot tesz a Kuratóriumnak az érdemi elbírálásra. A Kuratórium az összes körülmény (életkörülmény, szociális- és anyagi helyzet, stb.) figyelembevételével minden kérelmet külön megvizsgál és dönt annak elfogadásáról vagy elutasításáról. A kérelmet a Kuratórium keret hiányában is elutasíthatja.
g) A Kuratórium döntése ellen jogorvoslatnak helye nincs!
h) A Közalapítvány Kuratóriuma által megítélt segély összegét a Titkárság a kérelmező által megadott bankszámlára, vagy annak hiányában a megadott lakcímre postai utalványon küldi meg.
i) Amennyiben a kérelmet a Közalapítvány nem támogatja, a kérelmező arról levélben tájékoztatást kap.
j) A Kuratórium ülése után az MH KIKNYP Hadkiegészítő és Toborzó Irodái a Közalapítványtól, az adatvédelmi törvény betartásával az általuk küldött kérelmek elbírálásáról és a keret felhasználási statisztikáról írásban tájékoztatást kapnak.
k) A Kuratórium üléseinek rendje: március, május, július, október, december.

II. Fejezet
GYERMEKÜDÜLTETÉS TÁMOGATÁSÁNAK RENDJE ÉS KÖVETELMÉNYEI

1. Üdültetési támogatásban részesíthetők köre és feltételei:
a) Üdültetési támogatásban részesíthetők: a Honvédelmi Minisztérium, és az alárendeltségébe tartozó honvédelmi szervezetek, szervezeti elemek, valamint a honvédelmi miniszter fenntartói irányítása alá tartozó többcélú szakképző intézménybe, a Magyar Honvédség Parancsnoksága és alárendeltségébe tartozó katonai szervezetek, valamint a KNBSZ állományába tartozó tényleges katonai szolgálatot teljesítő hivatásos és szerződéses katonák, kormánytisztviselők, honvédelmi alkalmazottak, közalkalmazottak, az MT hatálya alá eső munkavállalók, és az MH gondoskodási körébe tartozók gyermekei, árvái, félárvái.
b) A Kuratórium azon családok gyermekeinek az üdültetését támogatja, akiknek az iskolaszünet ideje alatti elhelyezése – a szülők munkahelyi leterheltsége miatt – gondot jelent, valamint a kérelmező életkörülményei, vagyoni és szociális helyzete és az egy főre eső nettó jövedelme a támogatást indokolja. A tábor helyszíne az MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központ (Balatonakarattya) (a továbbiakban: MH RKKK) területén van.
c) A gyermeküdültetési támogatás odaítéléséhez szükséges egy főre eső jövedelem összegét a KSH által közzétett „Háztartások életszínvonala” adatbázis figyelembevételével a Közalapítvány Kuratóriuma évente határozza meg, amely az MHRKKK által kiadott tájékoztatóban rögzítésre kerül.
d) Az üdültetési támogatást csak 8-13 éves gyermekek üdülésének támogatására igényelhetik a gyermekeket nevelő szülők.
2. A támogatás mértéke
a) A támogatás mértéke gyermekenként: 50.000 Ft.
b) A megállapított támogatási összeg az MH RKKK bankszámlájára kerül átutalásra.
3. A támogatás kérelmezésének rendje:
a) A támogatás a rendszeresített „Támogatási igénylő lap”-on kérhető, amely letölthető a http://hka.hu/dokumentumok/letoltheto-dokumentumok/ címről.
b) Az üdülés meghirdetését követően a kérelmezőnek a kitöltött „Támogatási Igénylő lap”-ot az alakulata rekreációs felelősének kell átadnia.
c) Tekintettel arra, hogy a táborozási támogatás megítélése a Közalapítvány Kuratóriumának feladata, a rekreációs felelős minden részére átadott „Támogatási igénylő lap”-ot a Közalapítvány részére tárgyév április 30-ig köteles megküldeni eredetben postai úton, vagy futár útján.!
d) A Magyar Honvédség gondoskodási körébe tartozók esetében az illetékes MH KIKNYP területileg illetékes katonai igazgatási szervein keresztül kell a „Támogatási igénylő lap”-ot a Közalapítványhoz eljuttatni eredetben postai úton, vagy futár útján. tárgyév április 30-ig.
e) Évente – az üdültetési támogatásban részesíthető gyermekek létszámára tekintettel – a támogatásban részesíthetők sorrendjét a Kuratórium a támogatási kérelmet benyújtó családok egy főre eső nettó jövedelmének nagysága figyelembevételével állapítja meg;
f) Egy éven belül ugyanannak a gyermeknek csak egy üdülési turnusra nyújtható támogatás.
g) A „Támogatás igénylő lap” határidőn túli beadása miatt támogatás nem ítélhető meg.
h) A Kuratórium ülése után a kérelmezők és az MH RKKK a kérelmek elbírálásáról írásban/e-mailben tájékoztatást kapnak.
i) A támogatásban részesült gyermekek részére odaítélt támogatás összegét a gyermektábor aktuális turnusa után a Közalapítvány – az MH RKKK által megküldött névjegyzék alapján – átutalja az MH RKKK bankszámlájára.
j) A kuratórium döntése ellen jogorvoslatnak helye nincs!
4. A kérelemhez csatolni kell:
- a közös háztartásban élő, a Magyar Honvédség gondoskodási körébe tartozók nettó jövedelmének igazolását,
- a gyermek tartós betegsége esetén az arról szóló 3 hónapnál nem régebbi vagy végleges állapotról szóló orvosi igazolást,
- tartós betegséggel rendelkező gyermek esetében, akinek állapota alapján az üdültetésben való részvételt az orvos nem javasolja, nem üdültethető, részére üdültetési támogatás nem állapítható meg.
- a lakás vagy ingatlan rezsiköltségéről, a közösköltségről, a lakás bérlése esetén a bérleti díjról szóló – a beadás időpontja szerint – utolsó havi igazolást (banki kivonat, számlák, csekkek másolata).

III. Fejezet
A MAGYAR HONVÉDSÉG SZEMÉLYI ÁLLOMÁNYÁBÓL A MUNKAERŐPIACRA TÖRTÉNŐ BEILLESZKEDÉS ELŐSEGÍTÉSÉT SZOLGÁLÓ ÁT- ÉS TOVÁBBKÉPZÉS TÁMOGATÁSÁNAK RENDJE ÉS KÖVETELMÉNYEI

Az OKJ képzési rendszer és a munkaerőpiaci át- és továbbképzések támogatásának rendjében 2020. június 01-jével bekövetkezett változások miatt a Közalapítvány Kuratóriuma által 2019. március 07-én elfogadott e támogatási formára vonatkozó pályáztatási lehetőségét 2020-tól határozatlan ideig szünetelteti.

A Szolgáltatási Szabályzat jelen módosítását a Kuratórium 2023. november 30-án fogadta el, és 2024. január 01-jén lép hatályba.

Budapest, 2023. december 06-án.

Szabó József
elnök